#143 GlenDronach 15yo Revival

Moja ocena 85/100

Nie lubię być ostatni, ale z powrotem GlenDronacha 15yo Revival to chyba mnie już wszyscy wyprzedzili. Po trzech latach przerwy, we wrześniu 2018 roku wrócił do sprzedaży i każdy, kto był bliżej w temacie whisky, od razu po niego sięgnął. Zawsze robił furorę, a jego lata nieobecności tylko wzmocniły jego status. W końcu, kiedy się pojawił, odniosłem wrażenie, że tylko ja nie spróbowałem jego nowej inkarnacji. Nowej, bo w porównaniu do poprzedniego wydania został on nieco zmieniony…

Edycja Revivala sprzed 2015 roku leżakowana była tylko w beczkach po sherry Oloroso. Przez wielu uznawana była za jedną z najlepszych whisky w swojej kategorii wiekowej. Podczas przerwy w produkcji jej wartość zaczęła skakać, czasem uzyskując trzykrotność ceny wyjściowej! Taką właśnie miał renomę Glendronach 15yo i to pomimo tego, że producenci zawsze zapewniali, że ta whisky jeszcze wróci. Wreszcie pojawiła się w jednym z popularniejszych supermarketów z ceną 239 złotych. Super oferta jak za niemal już legendarną whisky. Największą różnicą bieżącego Revivala ma być leżakowanie w dodatkowej beczce. Oprócz tych po sherry Oloroso pojawiły się również ex Pedro Ximenez. Dalej mocno owocowo. 46% Niefiltrowana na zimno i niebarwiona karmelem. Ogromne oczekiwania. Czas je zweryfikować.

Zapach bardzo słodki. Owocowo, dojrzałe czereśnie, truskawki. Ciasto czekoladowe. Przyjemnie i zachęcająco. W smaku kontynuacja czerwonych owoców. Dużo sherry. Suszone figi, daktyle. Jest pełna, syta. Intensywna. Nieco pieprzna. Sporo pomarańczy. Bliżej końca wytrawnieje. Bardzo solidnie, ale nie wybitnie. Finisz aksamitny. Słodycz, rodzynki, czekolada. Średnio długi.

Bardzo dobra i godna polecenia whisky. Ba, za kwotę 239 złotych ciężko w tradycyjnej sprzedaży znaleźć coś lepszego. Niemniej jednak liczyłem na jeszcze więcej. Na coś, co mogłoby mnie zwalić z nóg. Tutaj to się nie stało. Finalnie przyznałem tylko jeden punkt więcej niż również wspaniałemu jak na swoje parametry GlenDronachowi 12yo.

Ocena wg serwisu whiskybase: 86/100 wśród 273 oceniających użytkowników

Moja ocena: 85/100

Komentarze