#90 GlenDronach 12yo

Moja ocena 84/100

Najlepsza „podstawka” z regionu Highland? Moim zdaniem GlenDronach 12yo. W dzisiejszych czasach trzeba mieć jaja, żeby najpopularniejszą pozycję z całej destylarni trzymać tylko w beczkach po sherry. Tutaj jest to Oloroso i Pedro Ximenez. Wszyscy idą na skróty i oszczędzają na beczkach. Stosuje się głównie te tańsze, po burbonie czy po prostu z europejskiego dębu. Jak beczki po sherry to tylko na finiszu leżakowania. Tutaj na tym nikt nie oszczędza. Właściciel GlenDronacha, The BenRiach Distillery Company Ltd tylko na zapewnieniu ciągłości dostawy beczek do destylarni przeznacza niebagatelne 5 milionów funtów rocznie. Chwała im za to. Dzięki temu GlenDronach 12yo nawet jako wersja podstawowa whisky może konkurować z niejednym starszym i droższym wypustem. To także obiecujące zapoznanie z całą destylarnią.

Trudno pomyśleć, że wersja 12yo jeszcze na przełomie wieków (1996-2002) w ogóle nie była produkowana. Zawirowania w tym czasie, związane ze zmianami właściciela odbiły się negatywnie na zarządzaniu destylarnią. Jeszcze 40 lat temu GlenDronach był w top 5 najchętniej kupowanych single maltów, a w wersji podstawowej – 12yo był produkowany nie w jednym a w dwóch wariantach.

Zabutelkowana z mocą 43%. Jest niefiltrowana na zimno. Zastał zachowany naturalny kolor. Cały okres, przynajmniej 12 lat leżakowania spędza w beczkach po sherry.

Zapach. Okrągły. Marmolada, dojrzała śliwka. Słodkie owoce. Wiśnie. Wanilia i imbir. Jest ciepły, dzięki słodkości ma się wrażenie, jakby przed nami został otworzony piekarnik ze świątecznym ciastem w środku. W smaku słodkość chowa się. Nabiera wytrawności. Dominują dojrzałe owoce. Ma w sobie trochę pikantności. Treściwa i gęsta. Wędzona śliwka. Leśne owoce. Wanilia. Nie czuć alkoholu. Jak na skromne 12 lat bardzo bogata. Odrobinę korzenna. Finisz intensywny i goryczkowaty. Wypada najgorzej. Średnio długi. Czuć orzechy.

Fani whisky po sherry będą zadowoleni. Trudno w tej cenie znaleźć jej konkurenta. (~150 złotych)

Ocena wg serwisu whiskybase: 84/100 wśród 989 oceniających użytkowników

Moja ocena: 84/100

Komentarze