#60 Talisker 10yo

Moja ocena 87/100

Cały czas nie uporałem się z podstawowymi wersjami whisky z poszczególnych destylarni. Nawet z tymi najbardziej popularnymi. Jest to spore niedopatrzenie z mojej strony. Wiadomo jednak, że nie od razu Rzym zbudowano i na wszystko musi przyjść odpowiednia pora. Dzisiaj ta pora przyszła dla Taliskera 10yo. Jest to pozycja, którą uważam za naprawdę wyjątkową. Dzięki niej nietrudno zakochać się w całej destylarni. Mało tego, pomimo że to wersja podstawowa jestem zdania, że przerasta formą sporą część droższych wypustów z tej firmy. Wcześniej przedstawiałem Wam stąd już Neist Point57° North, które uważam właśnie za mniej lub bardziej, ale gorsze od Taliskera 10yo.

Talisker 10yo jest z nami od końca lat 80. Zastąpił on wersję 8-letnią, która była wydawana jeszcze przez poprzedniego właściciela — United DistillersDiageo postarzyło go o kolejne dwa lata do obecnego wieku. Zabutelkowana została ze standardową dla Taliskera mocą 45,8% alkoholu. Leżakuje w beczkach po europejskim dębie.

Firma Diageo swoje destylarnie od zawsze wykorzystywała do produkcji blendów w tym do Johnnie Walker. Beczki od Taliskera są m.in. wykorzystywane przy produkcji Green Label.

Zapach. Węgiel, dogasające ognisko. Sadza. Jest pełen mocy, dojrzały. Wyczuwalny jod i wodorosty. W smaku treściwa. Sporo taniny. Oleista i pełna. Znów dominuje sadza. Odrobina cierpka. Jest nieokrzesana, brak jej balansu, ale właśnie za to jeszcze bardziej ją lubię. Sporo fenoli. Tlący się torf. Finisz rozgrzewający, dymny, ale już sporo mniej od Ardbega 10yo czy nawet od Lagavulina 16yo. Pieprzny.

Chyba już kiedyś pisałem, że Taliskerowi najbliżej do whisky z torfowej Islay. Ta 10-latka tylko to potwierdza. Dla fanów dymu jest to prawdziwa klasyka gatunku. Nawet jeśli nie pochodzi z Islay. Mało tego, jest w bardzo przystępnej cenie. Około 150 złotych za butelkę 0,7. Za tą kwotę po prostu trzeba mieć ją w swoim barku. Sam zdecydowanie jestem jej wielbicielem.

Ocena wg serwisu whiskybase: 85,4/100 wśród 906 oceniających użytkowników

Moja ocena: 87/100

Komentarze