#127 Balvenie 12yo Double Wood

Moja ocena 84/100

Chociaż pogoda zupełnie nie sprzyja degustacjom, trzeba zakasać rękawy i przyjrzeć się kolejnej whisky. Herbatnik, biszkopt i miód. To trzy pierwsze smaki, które najbardziej kojarzą mi się z Balvenie 12yo Double Wood. Dobrze znać tę pozycję. To klasyka. Wersja podstawowa destylarni Balvenie. Łatwo ją znaleźć i trudno się nią zawieść. Małymi kroczkami zbieram się do opisania najpopularniejszych whisky słodowych, których jeszcze brakuje na moim blogu. Balvenie 12yo z pewnością do nich należy. Warto więc się z nią zapoznać. 😉

Jeszcze kilka lat temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z single maltami, tę poczciwą 12-latkę można było nabyć poniżej 150 złotych. Dzisiaj coraz częściej jej cena oscyluje w granicach 200 złotych. Równolatek z destylarni Glenfiddich potrafi być nawet o 40% tańszy. Obie firmy należą do portfolio spółki CEDC. Spytacie skąd ta różnica? CEDCBalvenie traktuje jako markę premium i produkty, wiekowo podobne często są sporo droższe.

Na zdjęciu widzicie wersję 40%. Wcześniej Double Wood butelkowane było z mocą 43%. Whisky pierwsze 11 lat dojrzewa w beczkach po burbonie. Ostatnie kilka miesięcy spędza w beczkach po sherry typu Oloroso. Ten okres zmienia się wraz z jakością beczek. Te najlepsze nadadzą wymagany smak już po trzech miesiącach. Jednak gdy zajdzie taka potrzeba alkohol może być w nich starzony nawet jeden rok.

W zapachu herbatnik. Jest zbożowa. Sporo miodu i toffi. Sherry, jeśli nawet, to tylko delikatnie się przebija. Smak biszkoptowy. Chyba nigdzie indziej nie jest on tak bardzo zauważalny. Jak na 12yo jest bardzo dobrze ułożona. Delikatna, gładka. Dobrze układa się na języku. Nie skacze. Jest stateczna. Dużo karmelu i toffi. Znów miód. Owocowości z beczek po sherry jest stosunkowo mało. Nie czuć alkoholu. Wyczuwalna marmolada. Finisz stosunkowo długi, korzenny. Sporo drewna.

Jeśli ktoś miałby mnie dziś wprowadzić w świat whisky single malt, nie obraziłbym się, jeśli najpierw przedstawił mi właśnie Balvenie 12yo. Uważam, że jest to zdecydowanie przyjemniejszy wprowadzenie niż Glenfiddich 12yo czy Glenlivet 12yo. Double Wood jest również lepsza od swojej siostrzanej edycji Balvenie 12yo Triple Cask, która już wcześniej pojawiła się na blogu.

Ocena wg serwisu whiskybase: 81,7/100 wśród 729 oceniających użytkowników

Moja ocena: 84/100

 

Komentarze