#93 Glenmorangie Quinta Ruban

Moja ocena 84/100

Dzisiaj nostalgicznie. Wracam do niegdyś swojej jednej z ulubionych whisky. To m.in. właśnie przez Quinta Ruban zauroczyłem się w whisky single malt. Wspominałem Wam już wcześniej o swojej słabości do whisky wykańczanych po słodkim winie wzmacnianym — Porto. Quinta Ruban była moją pierwszą pozycją, którą spróbowałem z beczek wykańczanych po nim. To dzięki niej polubiłem finiszowanie po Porto. Do dzisiaj jest to jedna z moich ulubionych dróg oddziaływania na smak whisky. Zdecydowanie wpłynęła na moje pionierskie gusta. W zasadzie do dzisiaj chętniej sięgam po whisky po porto niż po sherry. Może dlatego, że jest ich po prostu zdecydowanie mniej…

Przy każdej kolejnej spróbowanej pozycji whisky finiszowych po porto, zawsze staram się je porównywać do starej poczciwej Quinta Ruban. Najczęściej z takiej konfrontacji wychodzi z obronną ręką. To solidna whisky.

Po 10 latach w dębie amerykańskim zostaje przelana do beczek tupu pipe po portugalskim winie. Spędza w nich dwa lata, osiągając w sumie wiek 12 lat. Pierwszy okres starzenia wygląda tutaj dokładnie tak samo, jak przy Glenmorangie 10yo Original. Dzięki wykończeniu będzie się jednak zupełnie różniła. Ostatni okres nadaje jej niepowtarzalny charakter. Butelkowana jest z mocą 46%. Bez filtracji na zimno.

W zapachu dominuje wiśnia, czarna czekolada i porto. Nawet będąc nowicjuszem, czułem ogromny wpływ wina, które towarzyszy nam podczas całej degustacji. Nie jest on jednak dominujący, pozwala wyjść na wierzch innym aromatom. Maliny i pomarańcze. W smaku słodycz przecina się z wytrawnością. Sporo śliwek. Toffi i karmel. Dalej orzechy. Finisz długi. Korzenny. Brązowy cukier i krówka. Na języku pozostaje cierpkie wino. Uwielbiam ten posmak.

Kiedyś bez zastanowienia dałbym 100/100. Dziś, pomimo że z sentymentem, muszę spojrzeć na Quinta Ruban surowszym okiem. Po odłożeniu prywatnych uchybień w jej stronę uczciwie zasługuje na sporo mniej. Z drugiej strony 84 punktów to nie jest aż tak mało. W cenie do 200 złotych i tak będzie się bardzo dobrze prezentowała. Stąd i wysoki wynik w moim rankingu Best Deals. Polecam spróbować.

Ocena wg serwisu whiskybase: 84,1/100 wśród 248 oceniających użytkowników

Moja ocena: 84/100

 

Komentarze