#155 Laphroaig 15yo Cairdeas

Moja ocena 82/100

Każdy prawdziwy fan Laphroaiga doskonale kojarzy serię Cairdeas. Dla szerszego grona może być ona jednak nieznana. Butelki nie są bowiem dostępne w tradycyjnych kanałach sprzedaży. Cała idea Cairdeas rozpoczęła się w 2008 roku. Na festiwalu muzyki i whisky Feis Ile destylarnia wydała pierwszą serię dedykowaną członkom swojego klubu Friends of Laphroaig. Whisky spotkała się z uznaniem swoich fanów i doczekała się kontynuacji. Co roku, na festiwalu prezentowane są nowe wydania. Nawet po dwie różne butelki. Wszystko okolicznościowe i limitowane, dostępne dla uczestników imprezy. Wcześniej nie miałem styczności z żadną Cairdeas. Byłem ich więc bardzo ciekaw. W końcu się udało. Zapraszam do recenzji!

Laphroaig Cairdeas 15yo to butelka, która pojawiła się na Feis Ila w 2017 roku. Destylacja alkoholu odbyła się w 2002 roku. Okres dojrzewania spędza w beczkach po burbonie. Jest to first fill — pierwsze napełnienie. Whisky leżakuje 15 lat. Butelkowana z mocą 43%. Początkowo kosztowała 80 funtów. Obecnie w tej cenie, ale i w ogóle, ciężko ją gdziekolwiek znaleźć. Cairdeas 15yo ma bardzo dobrą ocenę na whiskybase. Użytkownicy ocenili ją na 87 punktów. Mnie aż tak bardzo nie przypadła do gustu. Dostała ode mnie 82 punkty, w dużej mierze ciągnąc ten wynik dzięki zapachowi. Ten naprawdę mnie oczarował. Kto wie, może gdybym próbował jej na Islay, podczas festiwalu, również spojrzałbym na nią łaskawszym okiem. 🙂

Zapach. Jak na Laphroaiga sporo słodyczy. Pierwsze wrażenie to wata cukrowa. Oczywiście obecny dym i ta charakterystyczna medyczność. Skóra, kora, mokre drewno. Sporo wanilii. Wąchając ją prosto z butelki czuć owoce. Brzoskwinie i maliny. Smak. Zdecydowanie lżejszy niż u standardowej 10yo. Dym jest delikatny. Dalej dogasające ognisko i popiół. Aksamitna. Maślana. Słodka pianka. Chyba tyle. O ile zapach jest bardzo ciekawy, smak może być to finisz to już tylko równia pochyła w dół. Mdły, nudny i niewymagający. Nie warty zapamiętania. Po czasie nabiera goryczy.

Ocena wg serwisu whiskybase: 87,38/100 wśród 219 oceniających użytkowników

Moja ocena: 82/100

Komentarze