#69 Glenfarclas 18yo

Moja ocena 83/100

Jeśli zależałoby Wam kiedyś na spróbowaniu starszej whisky, nie wydając przy tym majątku, świetnym rozwiązaniem może okazać się Glenfarclas. Jest to whisky dość popularna i stosunkowo łatwo z jej dostępnością. Jednocześnie przy najpopularniejszych dłuższych okresach starzenia takich jak 18, 21, 25 czy 30 lat ceny są czasami nawet dwukrotnie niższe niż przy innych czołowych markach. Do tego dochodzą jeszcze edycje kolekcjonerskie zalewane do beczek w latach 90., 80. i wcześniej, które również porównując, są o wiele tańsze od swojej konkurencji.

Kilka Glenfarclasów już piłem. Najczęściej były to jednak wersje młodsze lub bez określenia wieku. Dzisiaj natomiast zmierzę się z pierwszą pełnoletnią whisky z tej destylarni. Glenfarclas 18yo. Jest to butelka, którą można nabyć już poniżej 50 euro. Jej miejscem sprzedaży jest rynek travel-retail i co ciekawe w tej cenie występuje w pojemności litrowej.

Butelkowana jest z mocą 43%. Największą rolę przy maturacji odgrywają beczki pe sherry. Nie jest jednak dokładnie sprecyzowane, jak proc. wygląda ich udział podczas starzenia whisky.

W zapachu sporo niedojrzałej czereśni. Uwidacznia się sherry. Słód. Pachnie również dębową klepką. Dalej miód i kokos. Imbir. W smaku bardzo delikatna i aksamitna. Znów czereśnie, pomarańcz. Moc wanilii. Dominują tropikalne owoce w tym banany. Cukierkowa. Ciut kwaśna. Bliżej końca odczuwalna mleczna czekolada. Odrobinę razi podniebienie. Jak na 18-letnią whisky zaskakująco płytka. Jedna z gorszych pełnolatek, jakie piłem. Jest nieco nijaka, bez wyrazu. Ratuje ją trochę finisz. Bardzo przyjemny. Słodowy z wracającymi leśnymi owocami. Orzechowy, acz krótki. Szybko o nim zapomniałem.

Pomimo małego blamażu tej whisky, nie przekreślam całej marki. Dalej jestem ciekaw, jak kolejne lata wpłynęły na destylat z Glenfarclas. Edycji jest na tyle dużo, że musi przede mną skrywać jeszcze jakieś skarby. Na razie zamiast opisywanej 18-latki polecam wersję ciut młodszą – 15-letnią. W moim odczuciu jest lepsza od swojej o 3 lata starszej siostrzanej edycji.

Ocena wg serwisu whiskybase: 84,9/100 wśród 292 oceniających użytkowników

Moja ocena: 83/100

Komentarze