#118 Tomatin 12yo Bourbon & Sherry Casks

Moja ocena 79/100

Tomatin 12yo chyba już na zawsze połączyła mnie przyjaźń słodko — gorzka. Jak widzieliście, towarzyszył mi on w podróży do Kijowa. Degustacyjnie bardzo mi się przypodobał. Przy większej ilości sprawił mi jednak nie lada problem. Powiem szczerze, że mając na niego trzy dni, trochę się z nim męczyłem. Co raczej rzadko mi się zdarza. Butla zakupiona na duty free była w rozmiarze litrowym. Niepijąca żona oczywiście mi nie pomogła, wręcz przeciwnie. Przyklaskiwała mojej pazerności, śmiejąc się pod nosem. 😉 Tak więc, czy mi smakował? Tak, dostał nawet 79 punktów. Czy go jeszcze kiedyś kupię? Nie sądzę. Na razie zupełnie się nim nasyciłem. 😉

Tomatin powoli przebudza się po bankructwie z 1985 roku. Nowi japońscy właściciele próbują wrócić do sprzedażowego topu, gdzie kiedyś Tomatin dumnie zasiadał. W ostatnich latach cała oferta destylarni została odświeżona. Całkowicie została zmieniona wizualizacja butelek. Również zmieniono drogę maturacji. Więcej o samej destylarni pisałem już przy okazji recenzji Tomatin 10yo 2007/2017 The Whisky Cask.

Obecny Tomatin 12yo leżakuje w beczkach po burbonie. Ostatnie o 6 do 9 miesięcy spędza w beczkach po sherry Oloroso. Butelkowany jest z mocą 43%. Kosztuje około 150 złotych za butelkę 0,7, ale na lotniskach można go znaleźć za sporo niższą kwotę. Uważam, że wart jest tej ceny. W 100% wartość odpowiada jakości.

W zapachu dominuje śliwka. Aromaty gotowanej gruszki. Świdrujący, nieco kwaśny. Z pewnością cytrusowy. Dużo wanilii. Smak nieco świeży i płytki. Lekko wyczuwalne sherry. Powtórzenie zapachu. Kwaśna, cytrusowa. Sporo jabłek. Wanilia. Sherry daje się poznać, ale nie wydaje mi się, żeby miało duży wpływ na ostateczny smak. Raczej dominują lżejsze nuty. Gruszka, zielone jabłko. Bardzo lekka. Przyjacielska. Spokojna. Grzeczna. Nieabsorbująca. Brakuje jej trochę charakteru. Na finiszu wracają jabłka i wanilia. Młode drewno. Świeżo ścięte deski. Karmel. Krótki.

Ocena wg serwisu whiskybase: 79,2/100 wśród 102 oceniających użytkowników

Moja ocena: 79/100

 

Komentarze