#17 Aberfeldy 18yo

Moja ocena 90/100

To, czym można scharakteryzować firmę Aberfeldy to z pewnością nawiązywanie do tradycji. Destylarnia rozlewa znacznie ograniczoną część alkoholu do swojego single malta. Znakomita większość trafia do produkcji whisky blendowanej Dewar‚s. Pod brendem Aberfeldy znajdziemy tylko kilka wersji wiekowych i single cask. Zachowane jest tradycja finiszowania w europejskim dębie. Ciężko znaleźć tutaj whisky wykańczane po porto czy sherry. Stąd pozostawiony został charakter starych destylarni. Tutaj udział beczek po sherry jest, ale znikomy. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo dobrze widać jak z wiekiem zmienia się destylat. Na smak whisky wpływają tylko kolejne lata spędzone w beczce. Znakomicie oddaje to różnice jakości alkoholu, jaka zachodzi z każdym kolejnym rokiem.

Wcześniej opisywałem już tutaj Aberfeldy 12yo. Mój opis o tej pozycji ciężko nazwać pozytywnym. Również wystawiona ocena jest jedną z niższych, które do tej pory się ukazały. Przy kolejnej pozycji tej destylarni-Aberfeldy 16yo nie odczułem większej różnicy na plus. Była dojrzalsza, ale poprawa była minimalna. Natomiast kolejne dwa lata w beczce przy Aberfeldy 18yo zrobiły już swoje. Whisky bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Zapach to silny miód i nuty kwiatowe. Smak pełny, bardzo dojrzały. Jest zdecydowanie lepiej ułożona od młodszych pozycji z tej destylarni. Czuć charakter, a zarazem równowagę destylatu. Na ustach osadza się sporo taniny. Jest miękka. Dominuje miód i pomarańcze. Pojawia się wanilia, dąb i orzechy. Finisz średnio długi, wytrawny.

Po Aberfeldy 18yo w sprzedaży można spotkać jeszcze wersję 21-letnią. Są do siebie bardzo podobne. Tutaj również nie zachodzi większa różnica w smaku. Tak jak postawiłbym na podobnym poziomie 12 i 16 latkę, to tak samo zrobiłbym z 18 i 21-letnią wersją. Tyle że ta ostatnia, niestety jest już dużo droższa. Aberfeldy 18yo występuje tylko w pojemności litrowej, głównie na rynku duty free. Jej cena to około 100 euro. Za ten smak i dużą pojemność jestem zdania, że warto ją kupić.

Ocena wg serwisu whiskybase: 82,4 wśród 70 oceniających użytkowników

Moja ocena: 90/100

Komentarze