#44 Aberlour 15yo Double Cask Matured

Moja ocena 85/100

Przy wpisie degustacyjnym o Aberlour 10yo zdążyłem wspomnieć już, że jest to jedna z moich ulubionych destylarni. Dzisiaj pochylę się nad kolejną pozycją z ich portfolio.

Ostatnio miałem przyjemność spróbować wersję piętnastoletnią dostępną w sprzedaży tylko na rynku duty free. Aberlour 15yo Double Cask Matured dostępna jest w pojemności litrowej, także jest co degustować, a i cena wygląda korzystniej przy 300 mililitrach więcej. Koszt butelki mieści się w przedziale 200-250 złotych. Jest zabutelkowana z mocą 40%. Spędza co najmniej 15 lat w beczkach po burbonie i po sherry.

Double Cask Matured jak na Aberlour przystało to bardzo delikatna i owocowa whisky. W zapachu dominują owoce. Wyczuwalna śliwka i banany. Sporo miodu i karmelu. Toffi. W tle przemyka dym. W smaku owoce, owoce i jeszcze raz owoce. Śliwka, wiśnia i pomarańcz. To te, które dały poznać się najbardziej. Jest gęsta i kremowa. Ciut cierpka. Bardzo dobrze ułożona, dostojna. Pełna. Pozostawia po sobie odrobinę taniny. Bliżej końca czuć również czekoladę. Finisz nie imponuje. Raczej płytki, ale mimo wszystko rozgrzewający. Znowu daje o sobie znać beczka po sherry. Odrobina Toffi i karmelu. Znów delikatnie wyczuwalny dym.

Aberlour 15yo Double Cask Matured znakomicie wpisuje się w moje gusta. Gdy nie mam ochoty na torfową whisky, najczęściej sięgam po te owocowe. Tutaj moje oczekiwania w zupełności zostają spełnione. To kolejna z pozycji, które według mnie doskonale wpisują się w dobrą korelację ceny do jakości. Nie pozostaje mi nic innego jak z czystym sumieniem ją polecić.

Ocena wg serwisu whiskybase: 82,2/100 wśród 105 oceniających użytkowników

Moja ocena: 85/100

Komentarze