#63 Balvenie 16yo Triple Cask

Moja ocena 83/100

Ostatnio było u mnie tyle dymu i torfu, że postanowiłem dzisiaj nalać coś łagodniejszego. Przedstawiam Wam Balvenie 16yo Triple Cask.

O serii Triple Cask wspomniałem już przy wpisie o Balvenie 12yo Triple Cask. Dzisiaj przyszła pora na cztery lata starszą, siostrzaną butelkę z tej edycji. Również przeznaczoną na rynek Travel-Retail.

Nazwa tej whisky swoje pochodzenie wzięła od trzech różnych beczek, w których była leżakowana. Spotkamy się tutaj z tradycyjną beczką z europejskiego dębu. Beczką z pierwszego napełnienia po burbonie i wreszcie beczką po sherry Oroloso, która przed napełnieniem została delikatnie opieczona. Po 16 latach cały alkohol zostaje złączony i wlany do wielkiej kadzi na kolejne 6 miesięcy. Dochodzi tutaj do gruntownego zmieszania i ułożenia ostatecznego produktu, z którym się spotkamy w Balvenie 16yo Triple Cask. Niestety zastaniemy tylko 40% i w smaku czuć, że trochę za bardzo została rozcieńczona. Dodatkowo jest zabarwiona sztucznym syntetycznym karmelem. Cena to ponad 350 złotych za pojemność 0,7. Faktem jest jednak, że produkty od destylarni Balvenie nigdy nie należały do najtańszych. Trudno było się spodziewać, że tutaj będzie inaczej.

W zapachu dominuje czekolada. Sporo karmelu. Wonna, delikatna. Dalej słodycz, konkretniej miód. Orzech laskowy. Zatarte, ale wyczuwalne cytrusy, w tym pomarańcz. Wiśnia. W smaku nieco płytka i płaska. To, co pisałem już wcześniej. Szkoda, że tak bardzo ją rozwodnili. Jest dzięki temu gładka, ale brakuje mi tutaj zdecydowanie większej intensywności i głębi. Dominuje krówka, toffi i czekolada. Sporo dębu oraz słodu. Dobrze ułożona. Miód pszczeli. Odrobina orzechów i rodzynek. Finisz dość spokojny, stateczny. Znów toffi, sporo drewna w tym taniny i słodu zbożowego. Odchodzi bez większego echa. Brakuje jakichś fajerwerków. Czegoś, co bym zapamiętał na dłużej. Pozostał niedosyt.

Ciężko mi się tutaj nad czymś specjalnie zachwycać. Ot co bardzo poprawny single malt. Tylko czy warty tych pieniędzy?

Ocena wg serwisu whiskybase: 83,6/100 wśród 205 oceniających użytkowników

Moja ocena: 83/100

Komentarze