#96 Macallan Amber

Moja ocena 78/100

Co należy wiedzieć o Macallanie Amber? To jedna z czterech pozycji z kolekcji 1824 Series. Kolejno Gold, Amber, Sienna i Ruby. Swoje nazwy zawdzięczają od koloru. Nazwa Amber pochodzi od koloru bursztynowego. Każda kolejna jest coraz ciemniejsza. Ich okres starzenia się wydłuża, a wraz z nim rośnie cena. Wszystkie cztery nie posiadają określonego wieku, także kolor jest naszym jedynym źródłem informacji na temat czasu spędzonego w beczce. Leżakują tylko w beczkach po sherry. Można więc przypuszczać, że pomimo intensywnego koloru nie jest on najdłuższy. Gdyby było inaczej, na pewno by się tym pochwalili…

Brak określonego wieku to jedno z ostatnich popularniejszych posunięć Macallana. Popyt w ostatnich latach znacząco przewyższył podaż. Ratując się, firma postanowiła zwiększyć liczbę produktów No Age Statement. M.in. serią 1824. Co ciekawe wersje wiekowe Sherry Oak i Fine Oak dalej są w sprzedaży w zwykłych marketach. Tyle że nie w Polsce. Pozostały jedynie na najbardziej wymagających zagranicznych rynkach. Niemcy, Skandynawia czy Stany Zjednoczone. Rynek polski dla producentów nie jest najważniejszy. Stąd u nas spotkamy się z bezwiekowymi zamiennikami. W sumie nie ma co się dziwić. Żeby tego było mało najlepsza z serii Ruby, szybko się skończyła. Urosła do rangi białego kruka. W ostatnich sklepach koneserskich, gdzie można ją dostać, jej cena drastycznie wzrosła.

Leżakuje w beczkach po sherry z pierwszego, jak i kolejnych napełnień. 40%. Kosztuje około 200-250 złotych.

Zapach stosunkowo zamknięty. Wiotki, orzechy, wanilia, jabłko. W smaku płaska. Gorzka czekolada, kawa. Wyczuwalne aromaty korzenno-orzechowe. Figi. Brak jej charakteru. Sprawia wrażenie nazbyt rozwodnionej. Jest dzięki temu bardzo delikatna, ale i prosta. Finisz goryczkowaty. Znów orzechy i gorzka czekolada. Nuty miodowe. Sporo drewna.

Amber jest bardzo mało owocowy. Nawet nie przypomina mi starych wypustów destylarni. Jest to już kolejny Macallan poniżej moich oczekiwań.

Ocena wg serwisu whiskybase: 78,4/100 wśród 458 oceniających użytkowników

Moja ocena: 78/100

Komentarze