#160 Ardbeg An Oa
NAJGORSZY ARDBEG?!
Do Ardbega mam wielką słabość. To moja pierwsza whisky z Islay. Od razu przypadła mi do gustu. Do tej pory miałem przyjemność próbować kilkunastu różnych pozycji. Wszystkie oceniam bardzo pozytywnie. Kilka nawet opisałem. Te, które zagościły w moim rankingu, znajdują się w nim naprawdę bardzo wysoko. Jest jednak co najmniej jeden wyjątek, który psuje wysoki poziom tej destylarni. Dziś będzie o An Oa, którego na tle siostrzanych butelek wyróżnia tylko nieudolność.
An Oa to jeden z nowszych wypustów. Swoją premierę miał we wrześniu 2017 roku i jako czwarty obok Ten years old, Uigeadail i Corryvreckan trafił do Core Range destylarni. Na papierze to uproszczony Uigeadail. Tu też w pewnej części maturacja odbywa się w beczkach po sherry. Został jednak wykastrowany do 46,6% i tutaj z kolei bardziej przypomina wersję 10yo, tyle że An Oa jest bez określonego wieku. Z plusów. Nie barwiony karmelem. Bez filtracji na zimno. Dodatkowo jego maturacja odbywa się w świeżych beczkach po burbonie i Virgin Oak. Na koniec alkohol zlewany jest do beczek z francuskiego dębu. Niby ta sama liczba PPM-ów – 55. Z tą różnicą, że w smaku i zapachu tego dymu jest jakoś mniej. Kosztuje około 250 złotych.
Zapach. To oczywiście dym i torf tyle, że zdecydowanie łagodniejszy niż to do czego przyzwyczaił nas Ardbeg. Tutaj jakby bardziej zbalansowanie i skrycie. Sporo cytrusów. Nuty zbożowe. Jest siarczana. Sól morska, pieprz i runo leśne. Na języku oleiście. Lekki powiew dymu. Tytoń, mokre drewno, ale pojawia się i wanilia. Mocno zbożowa. Grzecznie i bez wyrazu. Finisz wytrawny, pieprzny. Delikatnie dymny. Krótki.
Wracając do tytularnego pytania. Czy jest to najgorszy Ardbeg? Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Ardbeg jak każda nowoczesna destylarnia ma bardzo dużo różnych edycji. Również typowo kolekcjonerskich. Nie sposób wszystkich spróbować. Natomiast jest zdecydowanie najgorszy z oferty Core Range, jak i wśród wszystkich, z którymi miałem okazję się zapoznać.
Ocena wg serwisu whiskybase: 84,1/100 wśród 829 oceniających użytkowników
Moja ocena: 78/100
Komentarze
O destylarni
Destylarnia Ardbeg
Destylarnia Ardbeg mieści się na na wyspie Islay na zachód od miasta – Glasgow. Jest jest jedną z 8 czynnych destylarni na tej niedużej wyspie i współtworzy 1 z 6 głównych regionów produkcji whisky w kraju. Sąsiaduje z destylarniami Laphroaig i Lagavulin na południowym wybrzeżu. O tym, że whisky z Islay są wyjątkowe nie trzeba specjalnie pisać. […]