#132 Abelour 12yo Double Cask Matured

Moja ocena 84/100

Ostatnio pytałem Was o propozycje najlepszych whisky single malt do 200 złotych. Jedną z najczęściej pojawiających się sugestii był Aberlour 12yo. Nie mogłem pozostawić tego bez echa. Czas przybliżyć jego sylwetkę szerszemu gronu. Zapraszam do kolejnej analizy.

Aberlour 12yo kryterium ceny do 200 złotych spełnia bez problemu. Jest stosunkowo bardzo tani. Bez problemu można go znaleźć w granicach 130-150 złotych. Przez długi okres ukazywał się z podwyższonym ABV – 43%. Ostatnimi czasy zostało to zmienione. % alkoholu został zmniejszony do najniższego możliwego progu – 40%. W takiej też formie trafił do mnie. Jego maturacja odbywa się w dwóch rodzajach beczek. Po sherry i po burbonie. Ich zawartość przed zalaniem do butelek, zostaje zmieszana w ogromniej kadzi.

Do ciekawostek należy zaliczyć popularność Aberlour we Francji. Przyczyniła się do tego francuska firma Pernod Ricard, która w 1974 roku wykupiła udziały Cambell Distillers, stając się jej właścicielem destylarni. Rocznie destyluje się tutaj 3,5 miliona alkoholu. Około 50% wykorzystuje się do produkcji whisky typu single malt.

Kilka butli od Aberlour trafiło już do mnie na bloga. Niejednokrotnie pisałem o tym, że jest to jedna z moich ulubionych destylarni. Dwa lata młodsza edycja 10yo wypadła na tyle dobrze, że tutaj, przystępując do kolejnej recenzji, jestem pełny optymizmu…

Zapach bardzo zachęcający. Dużo sherry, owoców. Młodziutka czereśnia, suszona śliwka, leśne owoce. Odrobina gorzkiej czekolady. W smaku ciepła, okrągła, ale i ciężka. Zrównoważona. Pomimo młodego wieku bardzo przyjemna. Powtórzenie aromatów z zapachu. Słodycz. Deski prosto z tartaku, dużo wanilii. Zielone jabłka, gotowana gruszka. Cierpka. Wchodzi jak kompot, szybko znika z kieliszka. Finisz nazbyt intensywny. Sporo beczki. Wytrawny, korzenny. Tutaj najsłabiej ukryty jest alkohol. Zdecydowanie najsłabiej wypda. Nie jest jednak w stanie zepsuć wysokiej oceny tej whisky.

12yo Double Cask tylko mnie utwierdził z pozytywnym postrzeganiu destylarni Aberlour. Jego obecność w top 10 single maltów do 200 złotych powinna okazać się tylko formalnością. Nie chciałbym jednak wyprzedać faktów. Przede mną jeszcze kilka whisky do spróbowania. 🙂

Ocena wg serwisu whiskybase: 81,6/100 wśród 173 oceniających użytkowników

Moja ocena: 84/100

 

Komentarze