#65 Macallan 12yo Fine Oak

Moja ocena 79/100

Macallan słynie z whisky leżakowanych wyłącznie w beczkach po sherry. Taki rodzaj whisky ugruntował jego silną pozycję pod nazwą serii — Sherry Oak. W smaku te owocowe bomby były długo znakiem rozpoznawczym dla całej destylarni i znacząco przyczyniły się do jej popularności. W 2004 roku destylarnia postanowiła rozszerzyć swoje portfolio o serię Fine Oak. Tutaj podczas maturacji oprócz beczek po sherry wykorzystywane są również sporo tańsze beczki po burbonie. Od tego momentu w sprzedaży mamy dwie bliźniacze serie, które niejako tworzą dla siebie konkurencję. Na początku spotkało się to ze sporą krytyką wśród fanów Macallana. Z czasem seria się przyjęła i znalazła również swoich zwolenników.

Najmłodszymi z serii Fine Oak są wersje 8 i 10-letnie. W moje ręce trafiło nieco starsze, dwunastoletnie wydanie. Macallan 12yo Fine Oak to niekarmelizowana, 40% whisky single malt. Oprócz popularnego w gorzelni hiszpańskiego dębu z Asturii, Galicji czy Kantabrii wcześniej wypełnianego sherry, mamy tutaj również dąb amerykański. Jest wcześniej wypełniany burbonem lub sherry. Dzięki trzem różnym beczkom mówi się przy tej pozycji o potrójnej maturacji.

W zapachu pierwsze wyczuwalne jabłka. Sporo wanilii i karmelu. Kremowa, bita śmietana. W smaku słodycz. Bardzo delikatna i gładka. Wręcz aksamitna. Gotowane jabłka i gruszka. Pojawia się odrobina kwaskowatości. Bardzo spokojna. Zrównoważona. Może aż za bardzo. Brakuje jej siły i ducha, Bliżej końca goryczkowata. Finisz krótki. Korzenny. Beznamiętny.

Macallan przez wielu uważany za najlepszy single malt znowu mnie zawodzi. Jest to już druga pozycja po Macallan Select Oak, która nie spełniła moich oczekiwań. 12 lat nie jest może imponujące, ale jednak do czegoś zobowiązuje. W końcu to też nie aż tak mało. Dla przykładu Dalmore 12yo wygrywa z nim w przedbiegach. Nie należy również do najtańszych. Obecnie jego cena kształtuje się od 300 złotych w górę, a i tak ciężko go gdziekolwiek dostać. Zresztą jak każdego Macallana z określonym wiekiem.

Ocena wg serwisu whiskybase: 81,6/100 wśród 373 oceniających użytkowników

Moja ocena: 79/100

Komentarze