#119 Glenlivet 18yo

Moja ocena 87/100

Z podstawowej oferty Glenliveta w swoich recenzjach dalej mam dwie dziury do wypełnienia. Jedną z nich to najpopularniejsza wersja dwunastoletnia, która niedawno powróciła do sprzedaży. Druga to Glenlivet 18yo. Obecny w rodzinie od 1992 roku. Dzisiaj zapraszam do opisu tego drugiego. Na wersję 12-letnią musicie więc jeszcze trochę poczekać. 🙂

Do tej pory z podstawowej linii destylarni opisywałem już wersję 15yo z francuskiego dębu, odrobinę starszą 21-latkęGlenlivet 25yo.

Znakomita większość składowej tej whisky leżakuje w beczkach po burbonie. To w nich trzymane jest ponad 85% alkoholu. Dla zrównoważenia smaku pozostały alkohol spędza 18 lat w beczkach po sherry Oloroso. Przed napełnieniem butelek jest on dokładnie mieszany. Według Master Distillera taka kompozycja zapewnia odpowiedni balans między dwoma rodzajami beczek. Do produkcji Glenlivet 18yo beczki po sherry są starannie wybierane. Wykorzystuje się tylko te, dla których jest to pierwsze napełnienie. Do nabycia poniżej 300 złotych. Uczciwa cena.

Zapach. Słodziutki jak cukierek. Dojrzała czereśnia. Porzeczka. Marmolada. Sporo karmelu. Babcina szarlotka. Odczuwalny cynamon. Smak tradycyjny. Delikatny, aksamitny. Wciągający. Bardzo łatwo przyswajalna. Chce się więcej i więcej! Znakomicie wpisuje się w kanon delikatnej i lekkiej whisky. Można ją pić jak sok. Szybko znika z kieliszka. Ma to też swoją gorszą stronę. Nie należy do najbardziej interesujących. Jest grzeczna i niektórym może się wydać banalna. Czuć upieczoną gruszkę, rodzynki, daktyle i figi. Dalej skórka pomarańczy. Jest zrównoważona i spójna. Finisz taniczny. Obfity w orzechy włoskie. Drewniany, korzenny. Intensywny. Średnio długi.

Przy pisaniu tego artykułu czytałem o niej wiele pochlebstw. Z większością muszę się zgodzić. Smakuje wyśmienicie. Natomiast, nie zaciekawiła mnie tak bardzo, jakbym tego oczekiwał. Nie chciałbym, żeby mój świat whisky się na niej skończył. Łatwość przyswajania to już za mało, żeby powiedzieć, że to ta jedyna!

Ocena wg serwisu whiskybase: 84,6/100 wśród 658 oceniających użytkowników

Moja ocena: 87/100

Komentarze