#157 Arran 2011 Heavily Peated Small Batch for the Netherlands

Moja ocena 83/100

Heavily Peated. Mocno torfowy. Małe zaskoczenie, jeśli chodzi o Arrana. Jest to co prawda destylarnia wyspiarska. Nawet w niewielkiej odległości od do protagonisty Islay. Jednak do tej pory Arran przyzwyczajał nas do lekkich, delikatnych i nietorfowych whisky. Kilka takich nawet zagościło na moim blogu. W tej nietypowej wersji zastajemy 50 ppm (cząstek fenoli na milion). Odpowiadających za doznania dymu w whisky. Jest to tylko minimalnie mniej niż w Ardbegu 10yo, a więcej niż np. posiada Lagavulin 16yo czy Laphroaig 10yo! Jednym słowem powinno być grubo. Sprawdźmy!

To nietypowe wydanie było dedykowane na rynek Holenderski. Destylacja odbyła się w 20111 roku, aby po 7 latach maturacji w beczkach po burbonie alkohol przelano do szkła. Rozlano tylko 1500 butelek! Jest bardzo naturalnie. Nie zastosowano tutaj filtracji na zimno. Whisky posiada również swoją zwykłą barwę. Podziw budzi również moc alkoholu – 56,1%. Cena, przynajmniej ta sugerowana była bardzo przyjazna, około 240 złotych. Niestety ze względu na swoją ograniczoną liczbę, obecnie jest praktycznie nie do kupienia. Niemniej jednak, kto wie, może komuś przyda się ta recenzja. 😉

W zapachu bardzo słono. Opatula nas morska bryza. Wyschnięte na słońcu, zasolone ryby. Wrzos. Przyjemny powiew dymu. Na języku uderza swoją podwyższoną mocą. Sam alkohol jest dobrze przykryty. Wysoki proc. jednak momentalnie zamyka nasze kubki smakowe, ściska przełyk. Trzeba chwilę odczekać i spróbować jeszcze raz. Czuć palone deski. Świerze trociny z tartaku. Jak na Arrana dużo dymu jak na Islay bardzo mało. Trudno aż uwierzyć we wspomniane 50 ppm. Prędzej porównałbym tą szkocką do Ardmora niż do whisky z Islay. Finisz wytrawny. Średnio długi. Smolisty i dymny.

Whisky jest jak najbardziej poprawna. Przy tak potężnej mocy a tylko przy 7 latach starzenia wypada naprawdę nieźle. Niestety nie jest to żadna gratka dla fanów torfu. Najwięcej dymu jest na etykiecie. Można się mocno zdziwić. 

Ocena wg serwisu whiskybase: 84,9/100 wśród 53 oceniających użytkowników

Moja ocena: 83/100

Komentarze