#57 Bowmore 10yo Limited Edition Inspired By The Devil’s Casks Series

Moja ocena 87/100

Na fali sukcesu trzech edycji The Devil‚s Casks powstała jeszcze jedna. Inspired By The Devil‚s Casks Series to przedłużenie dobrze znanych fanom Bowmore whisky z czerwoną etykietą. Wszystkie symbolizują legendę uwięzionego diabła w jednej z beczek. Początkowe limitowane serie cieszyły się na tyle dużą popularnością, że powstała i ta, która ma na celu ich upamiętnienie.

Zadebiutowała we wrześniu 2016 roku. Została zabutelkowana z mocą 46%. Swój okres leżakowania spędza w beczkach po hiszpańskim sherry Oroloso i czerwonym winie. Chociaż jest zaledwie 10-letnia, musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie co najmniej 300 złotych. Nie usprawiedliwia tego nawet fakt większej — litrowej butelki. Dostępna jest na duty free na rynkach europejskim i azjatyckim, a właściwie była, bo szybko się rozprzedała i pozostało jej szukać teraz tylko ze świecą. Obecnie prędzej znajdziecie ją w sklepach internetowych.

Bardzo ciemna barwa. W zapachu mięsista, aromaty koniny. Sporo wilgoci i lasu. Grzyby. Dalej owoce w tym gruszka i jabłka. Śliwka w czekoladzie. Wszystko to utrzymane w dymnym klimacie, klasycznego dla Bowmora. Smak bardzo ciekawy i głęboki. Mocne uderzenie torfu i ogniska. Ciężka dobrze zbudowana. Pełna. Po początkowym dymie uwidaczniają się kolejne smaki. Owoce leśne, wędzona śliwka, krówka. Dalej cynamon i strucel. Oleista. Posmak czarnej herbaty i dyni. Garbiasta. Finisz dymny, rozgrzewający. Średnio długi. Karmelowy. Ciut cierpki. Na języku pozostał słód i popiół.

Whisky bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nigdy nie piłem tak bogatej 10-latki. Skrywa w sobie ogromną paletę aromatów. Długo można się nią delektować. Jestem pod wrażeniem.

Ocena wg serwisu whiskybase: 85,2/100 wśród 100 oceniających użytkowników

Moja ocena: 87/100

Komentarze