#89 Bowmore 18yo Deep & Complex

Moja ocena 83/100

Bowmore w nowej ofercie Travel– Retail postanowił postawić na wersje wiekowe. Do lamusa przechodzą Bowmore Gold Reef i Black Rock, które były bez określenia wieku. W pierwszej połowie 2017 roku została przedstawiona nowa seria. W jej skład wchodzi 10yo Dark & Intense15yo Golden & Elegant i właśnie tytułowa 18yo Deep & Complex. Takie zmiany zawsze cieszą. W czasach kiedy coraz mniej destylarni decyduje się na deklarację wieku Bowmore łamie konwenanse. Oby i inni poszli tym tropem.

Przedstawiciel wyspy Islay. Można byłby spodziewać się obfitości w dymne aromaty, tutaj jednak są one przełamane przez leżakowanie w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez. Rozlana z mocą 43%. Występuje w rozmiarze 0,7 jako jedyna z trzech nowości. Wspomniane, pozostałe dwie spotkacie w pojemności litrowej. Kosztuje około 350 złotych.

W zapachu dym. Nie jest on jednak dominujący. Raczej delikatny, gdzieś w cieniu towarzyszy nam przy każdym wdechu. Wyczuwalne sherry. Mokry las. Ciężka i gęsta. Zapach powoli unosi się ponad kieliszek. Czuć stary zawilgocony babciny kredens. Sporo drewna. W smaku wraca sherry. Czuć leśne owoce. Torf. Stare drewno. Zgniłe dębowe liście. Przemyka śliwka. Whisky na języku bardzo ciężko się otwiera. Jest zamknięta w sobie. Ciężko z niej wyciągnąć poszczególne aromaty. Finisz wytrawny i goryczkowaty. Średnio długi. Łatwo uwidacznia się dąb.

Torf nieustannie przecina się z sherry. Trudno ją wrzucić do jakiegoś skategoryzowanego koszyka. Jest gdzieś zawieszona między whisky dymnymi a owocowymi. Żadna ze stron nie przeważa.

Niestety aromaty nie do końca żyją ze sobą w zgodzie. Powiedziałbym, że wzajemnie się unicestwiają. Zabijając radość z picia. Bardzo ciężka i złożona whisky. Trudna w odbiorze i nie dla każdego. Z najnowszej serii Travel-Retail od Bowmora miałem jeszcze okazję podejść do edycji 10yo Dark & Intense. Pomimo ośmiu lat mniej spędzonych w beczce to właśnie ona minimalnie, ale jednak bardziej mi podeszła. 18yo sprawiła mi mały zawód.

Ocena wg serwisu whiskybase: 86,5/100 wśród 100 oceniających użytkowników

Moja ocena: 83/100

Komentarze