#98 GlenDronach 12yo Sauternes

Moja ocena 82/100

Jeszcze do 2013 roku GlenDronach Sauternes butelkowany był po 14 latach leżakowania. Niestety został odmłodzony i obecnie wychodzi jako równolatek „podstawki” destylarni. Z określonym wiekiem 12 lat. Zwiększona moc – 46%. Naturalny kolor, bez dodatku syntetycznego karmelu. Jest również niefiltrowany na zimno. Początkowo leżakuje w beczkach po burbonie. Ostatni okres — około 1.5 roku spędza w tytułowych beczkach po słodkim białym winie francuskim — Sauternes.

Nie jest to pierwsze whisky finiszowane w beczkach po Sauternes na moim blogu. Wcześniej zagościł już Arran Sauternes Cask Finish. Wkrótce pojawi się najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel — Glenmorangie Nectar D’or.

Zapach pełen cytrusów. Dominuje grejpfrut i cytryna. Jest bardzo wonna. Słodziutka. Pachnie świeżym ciastem. Toffi, cukier trzcinowy i wanilia. Delikatnie wyczuwalna słoma i drewno. Smak to w dużej mierze przedłużenie tych aromatów. Dochodzi pomarańcz. Bardzo łagodna i miękka. Opanowana. Delikatnie rozlewa się po całym języku. Nieinwazyjna. Znów ciasto. Brakuje jej natomiast głębi. Finisz długi, szczególnie na wydechu. Traci słodycz. Uwidacznia się gorycz i dąb.

Ocena wg serwisu whiskybase: 83,6/100 wśród 13 oceniających użytkowników

Moja ocena: 82/100

Komentarze