#134 Aberlour Casg Annamh

Moja ocena 85/100

Czasami w świecie whisky powstaje coś na tyle dobrego, że zanim się obejrzymy, a już wydawane są kontynuacje. Tak niewątpliwie było z Aberlour a’bunadh, który od 1997 roku doczekał się 62 serii tzw. batchy. Krótkich wydań rozlewanych z mocą beczki, minimalnie różniących się od siebie. Trudno pod ich adresem znaleźć negatywną opinię. Sukces a’bunadhAberlour postanowił przekuć w jeszcze jedną serię. Trochę jakby cieńszą i słabszą, ale utrzymaną w formie numerowanych batchy. Takie wrażenie odniosłem, patrząc na nowość od Abelour — Casg Annamh.

Zadebiutował w grudniu 2017 roku. Na razie w sprzedaży znajduje się tylko pierwsze wydanie, batch numer 1. Kto wie może to moment na zakup nowej pięknej historii, w destylarni Aberlour? Nie ukrywam, że Casg Annamh ma przed sobą bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę. Co ważne wcale nie jest tańszy od a’bunadh. Natomiast same parametry ma zdecydowanie gorsze. Po pierwsze to nie cask strength. Rozlany jest „tylko” z mocą 48%. W a’bunadh maturacja odbywa się tylko w beczkach po sherry, tutaj dodatkowo użyto jeszcze dwóch innych. Po burbonie, z pierwszego i kolejnych napełnień. Ponownie, to edycja No Age Statment, bez określonego wieku. Nie filtrowana na zimno. Nazwa Casg Annamh z gaelickiego oznacza rzadką/wyjątkową beczkę. Sprawdźmy, jak się to ma z rzeczywistością.

Zapach bogaty w sherry. Pomarańcz. Sporo słodyczy. Biała czekolada, biszkopt. Podoba mi się. Można się nim długo delektować. W smaku dalej dominuje sherry. Czuć słodką brzoskwinię. Czereśnie. Okrągła, syta. Mokry dąb, wanilia. % alkoholu znakomicie schowany. Mało tego, sprawia wrażenie starszej niż pewnie w rzeczywistości jest. 15 lat to minimum. Toffi. Na finiszu uwidacznia się wysoki ABV. Jest szorstka, pozostawia przetarty język. Taniczna, sporo przypraw.

Aberlour a’bunadh to to nie jest. Niemniej jednak zupełnie nie ma się czego wstydzić. To bardzo porządna whisky utrzymana w stylu całej destylarni. Dzięki swoim walorom smakowym umieściłbym ją gdzieś między wersją 16yo a 18yo. Oby tylko kolejne batche zachowały jej poziom…

Ocena wg serwisu whiskybase: 85,1/100 wśród 82 oceniających użytkowników

Moja ocena: 85/100

Komentarze