#21 Auchentoshan 12yo

Moja ocena 80/100

Wierny Irlandzkim tradycjom Auchentoshan to whisky trzykrotnie destylowana. Ta trzecia niecodzienna jak na Szkocję destylacja podnosi poziom alkoholu wlewanego do beczki. Po dwóch destylacjach zawartość alkoholu to około 60-70% po trzeciej wzrasta do ponad 80%. Ten wydłużony proces produkcji zmniejsza liczbę aromatów pozostawionych w alkoholu, jednocześnie wygładza smak. Na „łatwiejszy” destylat prościej wpłynąć drewnem, w którym jest przetrzymywany. Działa to w dwie strony. Lekki spirytus łatwiej również zagłuszyć podczas leżakowania.

Zwiększony poziom alkoholu zmusza producentów do rozlania większej ilości wody przed zabutelkowaniem whisky o mocy 40%. Przy tak mocnym spirytusie, dopełnienie wody stanowi blisko połowę całej zawartości. Stąd też ważne jest, aby, ta była najwyższej jakości. Przy whisky typu cask strength (napełnianej z mocą beczki), będzie również prościej o utrzymanie większej mocy niż przy tradycyjnych podwójnie przedestylowanych szkockich whisky. Trzecia czy nawet czwarta destylacja pozwala bez zachowania mocy beczki na bardzo wysoki procent alkoholu ostatecznego produktu. Z takiej możliwości bardzo często korzysta Bruichladdich, tworząc pozycje około 60%, które pomimo ogromnej mocy są rozcieńczane wodą.

Auchentoshan 12yo pachnie bardzo lekko. Czuć dąb i cytrusy. W smaku gładka i przyjemna. Sporo owoców. Beczka po Sherry Oroloso daje o sobie znać. Pojawiają się pomarańcze i mandarynki. Dalej toffi. Gęsta i kremowa. Finisz pikantny i treściwy.

Auchentoshan 12yo to dalej prosta i przyjemna whisky. Została rozcieńczona do minimum, czyli 40%. Jest jednak już bogatsza niż Auchentoshan Classic. Ostatnie dwa lata finiszowania w beczkach po Oroloso wzbogaciły ją o cieplejsze owoce i nieco pikanterii. Cena bardzo podobna, około 130 zł za butelkę 0,7. Prawdopodobnie, jeśli polubisz jedną, druga również Ci zasmakuje.

Ocena wg serwisu whiskybase: 77,9/100 wśród 381 oceniających użytkowników

Ocena wg Jim Murray’a: 91,5/100

Moja ocena: 80/100

Komentarze

O destylarni

Destylarnia Auchentoshan

Destylarnia Auchentoshan jest przedstawicielem regionu Lowlands. Pod względem wielkości drugiego regionu w Szkocji, za największym Highlands. Od strony południowej graniczy z Anglią. W swoim obszarze zawiera stolicę Szkocji-Edynburg i to tutaj swoją siedzibę ma destylarnia Auchentoshan. Południowy region jest o wiele łagodniejszy od północy kraju, stąd mówi się, że tutaj whisky dojrzewa szybciej. Pierwsze wzmianki […]