#94 GlenDronach 18yo Allardice

Moja ocena 88/100

Macie czasem tak, że kilka osób poleci Wam tę samą whisky i już wiecie, że musicie ją spróbować? Spotkało mnie to w przypadku Allardice. Nie usłyszałem o niej nigdy złego słowa. Same pozytywy. Wiedziałem, że muszę ją spróbować. Nie wiedziałem tylko, kiedy. Gdy pojawiła się możliwość samplingu, nawet się nie zastanawiałem. Zapraszam do recenzji.

Nazwa butelki upamiętnia założyciela destylarni — Jamesa Allardice‚a. To on w 1826 roku założył wtedy jeszcze nazywaną gorzelnię Guid Glendronach. 18-stka to przedłużenie wspomnianej wersji 12 i 15-letniej. Również leżakuje tylko i wyłącznie w beczkach po sherry. W tym konkretnym przypadku będą to beczki po Oloroso. Podwyższona moc – 46%. Nie filtrowana na zimno, o naturalnym kolorze. Zapowiada się optymistycznie.

W zapachu bardzo słodziutka. Dominuje miód i babcine powidła. Śliwka. Bogata w wiśnie. W tle karmel i wrzos. Pierwszy kontakt w ustach bardzo przyjazny. Delikatnie rozlewa się po języku. Po chwili nabiera wigoru. Rozkwita. Uwidaczniają się kolejne aromaty. Wiśnia, orzechy laskowe, dojrzałe cytrusy i czarna czekolada. Jest bardzo kremowa. Sporo dębu. Swoje przeleżała. Dostojna i zrównoważona. Przez sherry jest odrobinę pikantna. To nie typ gładkiej whisky. Finisz średnio długi. Rozgrzewający. Pełny. Wraca na wydechu.

Jakie wnioski? Bardzo dobra whisky. Z pewnością warta swojej ceny (około 400 złotych). Nie jestem w stanie się do niczego przyczepić. Sprawdza się na każdym poziomie. Duży udział sherry. Czy jednak zasługuje na status wyjątkowej? To już szósta 18-latka opisywana przeze mnie na blogu i według mnie dwie wypadły jeszcze lepiej. Co prawda zupełnie inny styl, ale — Bunnahabhain 18yo i Aberfeldy 18yo, która z kolei nie powinna być w moim guście. Leżakuje tylko w europejskim dębie i nie spodziewałem się, że aż tak bardzo mnie pozytywnie zaskoczy. W ocenie jestem odosobniony. Na whiskybase GlenDronach może pochwalić się najlepszą notą.  

Końcowa ocena – 88, zdecydowanie na plus. Niedługo możecie się spodziewać kolejnych wypustów z tej destylarni.

Ocena wg serwisu whiskybase: 87,5 wśród 1358 oceniających użytkowników

Komentarze